Strona główna » Wiadomości » Porady Ekspertów » Czy postępowanie przed rzecznikiem finansowym to próba mediacji?

Czy postępowanie przed rzecznikiem finansowym to próba mediacji?

06.02.17

Czy w świetle nowej ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich spory między klientami instytucji finansowych, które są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą można uznać za próbę ugodową w rozumieniu art. 187 par. 1 pkt. 3 kpc (informacja, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu)?

articleImage: Czy postępowanie przed rzecznikiem finansowym to próba mediacji? fot. Thinkstock

Zasadniczo ustawa o polubownym rozwiązywaniu sporów konsumenckich ma zastosowanie do rozwiązywania sporów wynikających z umowy zawartej między konsumentem a przedsiębiorcą.

Czytaj też>>>Od 10 stycznia nowe uprawnienia Rzeznika Finansowego

W tej ustawie obok trybu reklamacyjnego, który kończy się decyzją instytucji finansowej jest przewidziana droga postępowania polubownego przed rzecznikiem finansowym. To jest postępowanie obowiązkowe, jeśli klient o to wystąpi. Może zakończyć się ugodą, lecz nie musi. Czy pełnomocnik stron musi zwracać się potem o mediację? - pytają pełnomocnicy.
-To postępowanie w rozumieniu kodeksu postepowania cywilnego wyczerpuje próbę mediacji - uważa radca prawny i mediator, dyrektor Centrum Mediacjii Lewiatan, Małgorzata Miszkin-Wojciechowska.
Ustawodawca polski wprowadzając przepisy o rzeczniku finansowym wykonał założenia dyrektywy unijnej, która nakazywała ten sposób rozwiązania sporów. Niezależnie, czy nowe przepisy odpowiadają naszemu modelowi mediacji, czy nie, to postępowanie przed rzecznikiem finansowym należy do alternatywnego rozwiązywania sporów - dodaje mediator.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Własne
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE