Strona główna » Wiadomości » Porady Ekspertów » Czy ugoda sądowa to podstawa do eksmisji?

Czy ugoda sądowa to podstawa do eksmisji?

17.02.17

Zobowiązanie się w ugodzie sądowej do opuszczenia mieszkania dzielonego z byłym małżonkiem może być egzekwowane na drodze egzekucyjnej poprzez eksmisję.
 

articleImage: Czy ugoda sądowa to podstawa do eksmisji? fot. Thinkstock

W trakcie postępowania sądowego o podział majątku wspólnego małżonków dokonywanego po ustaniu małżeństwa Dariusz P. zawarł ugodę, na mocy której prawo własności domu jednorodzinnego przekazał żonie i zobowiązał się do opuszczenia nieruchomości.
Przed przystąpieniem do egzekucji komornik wezwie dłużnika (w tym przypadku byłego małżonka) do dobrowolnego opuszczenia lokalu w zakreślonym terminie pod rygorem przeprowadzenia egzekucji, przy czym termin ten zakreśla się stosownie do okoliczności – tłumaczy adwokat Agnieszka Pietrzak.

Określając termin do dobrowolnego opuszczenia lokalu mieszkalnego, komornik powinien wziąć pod uwagę sytuację rodzinną dłużnika, ogólną sytuację majątkową dłużnika, wielkość zajmowanego lokalu oraz przyczynę eksmisji. Ponadto nie można obecnie dokonywać tzw. eksmisji na bruk. W sytuacji więc, gdy z tytułu wykonawczego, na podstawie którego komornik prowadzi egzekucję, nie wynika prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego, przed dokonaniem wezwania do dobrowolnego opuszczenia pomieszczenia komornik wysłuchuje dłużnika w celu ustalenia, czy dłużnikowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia - wyjaśnia adwokat Pietrzak.. Jeżeli dłużnikowi takie prawo nie przysługuje ani nie znalazł on tymczasowego pomieszczenia, komornik powinien niezwłocznie wystąpić do gminy właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, o wskazanie tymczasowego pomieszczenia - dodaje.

Więcej>>www.gazetaprawna.pl

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: gazetaprawna.pl
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE