Strona główna » Wiedza » Encyklopedia » Jak zostać mediatorem?

Jak zostać mediatorem?

18.12.08
articleImage: Jak zostać mediatorem? fot. Thinkstock
Mediatorem w sprawach cywilnych można zostać na dwa sposoby:
(1)   zdobyć fachowe przygotowanie w postaci przeszkolenia lub studiów. Ważne jest, aby zdobyć jak najwięcej umiejętności praktycznych i to najlepiej od ludzi, którzy naprawdę mediują, a nie tylko przeczytali o tym książki.
(2)   dać się poznać jako osoba wyważona, nie wydająca szybkich sądów i nastawiona na słuchanie innych ludzi – wtedy jest szansa, że ktoś cię zaprosi do swojego sporu i odegrasz niezwykle odpowiedzialną i satysfakcjonującą rolę mediatora – budowniczego mostów w konflikcie innych ludzi, akuszera porozumienia.
Nie ma żadnych obowiązujących wymogów dotyczących szkolenia mediatorów w sprawach cywilnych. Inaczej niż w sprawach nieletnich, gdzie minister sprawiedliwości wydał odpowiednie rozporządzenie określające standardy szkolenia mediatorów (zawarte w załączniku do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 maja 2001 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich,Dz. U. z dnia 6 czerwca 2001 r.) w sferze cywilnej panuje duża swoboda w kształtowaniu programów szkoleniowych. Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów afiliowana przy Ministrze Sprawiedliwości opublikowała w październiku 2007 roku „Standardy szkolenia mediatorów”. Mają one charakter dobrowolny, odnoszą się do wszystkich rodzajów mediacji i zachęcają do pogłębiania wiedzy w poszczególnych obszarach sporów, np. w zakresie spraw rodzinnych, gospodarczych, karnych czy sporów zbiorowych. Minimalna ilość czasu, jaką powinno obejmować szkolenia mediatora to 40 godzin zegarowych. W innych krajach owo minimum jest bardzo różne i waha się od kilkunastu do kilkuset godzin szkolenia uzupełnionego o doświadczenie praktyczne.
Ponadto niektóre organizacje mediatorów opracowały własne standardy szkolenia, np. ma je  Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych, Polskie Centrum Mediacji czy Krajowe Centrum Mediacji.
Maciej Tański
Mediator i trener umiejętności mediacyjnych, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej
Maciej Tański 18.12.08
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE