Strona główna » Wiadomości » Publicystyka » Mediacja jako sposób rozwiązywania konfliktów

Mediacja jako sposób rozwiązywania konfliktów

25.06.10

Mediacje służą rozwiązywaniu konfliktów. Dlatego warto dokładnie wyjaśnić czym jest konflikt oraz jakie są jego rodzaje. Konflikt istnieje wówczas gdy przynajmniej dwie grupy lub osoby spostrzegają niemożliwe do pogodzenia interesy, nie są w stanie zdobyć ważnych zasobów oraz nie mogą realizować ważnych dla siebie potrzeb i wartości więc podejmują działania aby zmienić tę sytuację. Konflikty w tym rozumieniu mają zarówno wady jak i zalety.
 

articleImage: Mediacja jako sposób rozwiązywania konfliktów fot. Thinkstock

Mediacje służą rozwiązywaniu konfliktów. Dlatego warto dokładnie wyjaśnić czym jest konflikt oraz jakie są jego rodzaje. Konflikt istnieje wówczas gdy przynajmniej dwie grupy lub osoby spostrzegają niemożliwe do pogodzenia interesy, nie są w stanie zdobyć ważnych zasobów oraz nie mogą realizować ważnych dla siebie potrzeb i wartości więc podejmują działania aby zmienić tę sytuację.Konflikty w tym rozumieniu mają zarówno wady jak i zalety.

Do głównych wad należy zaliczyć przede wszystkim zepsucie relacji z drugą stroną konfliktu oraz trudne, a czasem wręcz niemożliwe dojście do porozumienia. Jednak jeśli na konflikt spojrzeć by z nieco innej perspektywy łatwo zauważyć, że taka sytuacja ma również swoje zalety. Przede wszystkim często dopiero w sytuacji konfliktowej można poznać prawdziwe potrzeby, pragnienia, wartości drugiej strony konfliktu. Ponadto można dowiedzieć się czegoś o sobie. Poza tym konflikt mobilizuje strony do rozwiązania danego problemu, może także być źródłem wielu ciekawych pomysłów. Warto dodać w tym miejscu, iż konflikt tworzą ludzie. Zależy on od spostrzegania jednostki, jej przyzwyczajeń czy uprzedzeń. Dla jednych ta sama sytuacja może być uznana za konfliktową, dla innych nie. Jeśli konflikt już się pojawił, od działania stron zależy jak potoczą się jego dalsze losy. Może on ulec eskalacji, złagodzeniu lub rozwiązaniu.

Wyróżnionych zostało pięć typów konfliktów. Typologia ta jest ważna ze względu na fakt, iż rozpoznanie typu konfliktu jest jednym z podstawowych zadań mediatora. Warto jednak pamiętać, że przeważnie różne rodzaje konfliktu nakładają się na siebie.

Typologia konfliktu:
1. Konflikt intrapsychiczny (wewnętrzny) – toczy się w umyśle jednostki, np. kupić ten czy tamten przedmiot?
2. Konflikt interpersonalny (międzyludzki) – toczy się między przynajmniej dwoma osobami lub grupami
a) Indywidualny – dotyczy przynajmniej dwóch osób, np. męża i żony
b) Zbiorowy – dotyczy przynajmniej dwóch grup, np. rady gminy i mieszkańców miasta
c) Hierarchiczny – dotyczy sytuacji, gdy w konflikcie jedna strona jest ważniejsza od drugiej, np. kierownik i podwładny
3. Konflikt utajony – strony nie są świadome istnienia konfliktu, nie uwidacznia się on w sposób otwarty4. Konflikt ujawniający się – strony mimo iż znają swoje stanowiska, nie podejmują żadnych działań
5. Konflikt otwarty – strony znają swoje stanowiska, podjęły środki zaradcze, doszło do impasu

Konflikty często są nieuchronne i nie da się ich uniknąć. Jednak można je skutecznie kontrolować oraz rozwiązywać. Jednym ze sposobów takiego rozwiązania są mediacje.

autor: Karolina Groszko

Lex/Mediacje 25.06.10
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE