Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Wysoka jakość wyrokowania przez ekspertów

Wysoka jakość wyrokowania przez ekspertów

03.06.13

Zdaniem Bartosza Krużewskiego, partnera w warszawskim biurze kancelarii Clifford Chance najważniejszą zaletą postępowań arbitrażowych jest wysoka jakość wyrokowania przez ekspertów. Natomiast szybkość rozstrzygnięcia i rozsądna cena nie są już tak oczywistymi cechami.

articleImage: Wysoka jakość wyrokowania przez ekspertów fot. Thinkstock

Dane pokazują, że postępowania arbitrażowe są dosyć drogie, nie tyle ze względu na koszty arbitrów, czy obsługi instytucjonalnej, lecz prawników-pełnomocników. Im dłużej trwają, tym są droższe - taka konkluzja wynika z wypowiedzi Bartosza Krużewskiego wygłoszonej podczas konferencji zorganizowanej 24 maja 2013 r. przez Sejm i Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Raport opracowany przez renomowany sąd arbitrażowy przy Międzynarodowej Izbie Handlowej (ICC) w Paryżu wskazuje na takie środki zaradcze przeciw przewlekłości jak wcześniejsze sprawdzenie, czy arbiter ma czas, by zajmować się sporem, traktowanie zawiadomienia o wszczęciu sprawy tak jak pozwu w procesie. Jak opisywał Bartosz Krużewski, mowa jest w nim także o zarządzaniu sprawą, ograniczaniu liczby świadków i długości pism. - Zbyt często spory wyglądają tak jak typowe procesy sądowe, a arbitrzy i pełnomocnicy nie wykazują się inicjatywą - mówił.
Problematyczne jest także dozwolenie na zewnętrzne finansowanie kapitałowe sporów arbitrażowych. Wyspecjalizowane fundusze pokrywają stronom ich koszty w zamian za premię w postaci procenta od wygranej w sporze. Zdaniem jednych, to patologia żarłocznego kapitalizmu, która podsyca spory i zniechęca do ugód, inni widzą w tym rozszerzenie drogi sądowej dla uboższych stron. - Finansowanie arbitrażu zdarzało się już i w Polsce, ale to dopiero początki - przyznał Bartosz Krużewski.
Źródło: www.polskiprawnik.pl
Więcej>>

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Sejm RP
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE